روش های افزایش شیر مادر

شیر مادر می تواند به دلایل مختلفی کاهش یابد. به عنوان مثال دوران قاعدگی، استرس و اضطراب، مصرف داروهای ضدبارداری و …. به جای استفاده از داروهای شیمیایی می توانید از داروهای گیاهی استفاده کنید تا شیر بیشتری در بدنتان ساخته شود. مصرف مداوم این داروها در کنار شیر دادن منظم به بچه تاثیر قابل توجهی بر مقدار شیر تولیدی مادر دارد.

 

یونجه
یونجه آنتی‌اکسیدان‌های فراوانی دارد و میزان چربی‌های اشباع آن پایین است. یونجه علاوه بر افزایش ترشح شیر مادر، سبب پاکی خون می شود. یونجه فواید بسیار دیگری دارد که از جمله می توان افزایش استحکام استخوان بندی ناشی از کمبود ویتامین ث را نام برد.

یونجه

 زنجبیل
زنجبیل در زمره مفیدترین و پرکاربردترین ادویه جات قرار داشته و سرشار از مواد مغذی است. در بسیاری از کشورهای جهان از زنجبیل برای افزایش شیر مادر استفاده می کنند.

زنجبیل

سیر
از فواید سیر هرچه بگوییم کم گفته ایم.  یکی از خواص سیر افزایش شیر مادر می باشد. البته آزمایش ها نشان داده اند که سیر روی طعم شیر مادر اثر می گذارد. لذا نباید در مصرف آن زیاده روی شود.

سیر

شنبلیله

شنبلیله چون دارای مواد فسفره ،‌آهن ،‌ازته و یاستازهای مختلف می باشد. علاوه بر این ها درمان مرض قند و افزایش شیر مادر از خواص مهم این داروی گیاهی می باشد.
شنبلیله

خار مریم
این گیاه نیز مانند شنبلیله در داروهای شیرافزا هم یاقت می‌شود و تا وقتی که بیش از حد مصرف نشود برای شما ضرری نخواهد داشت. البته گاهی اوقات خار مریم می‌تواند باعث بروز اسهال شود که در این صورت بهتر است همزمان با مصرف آن در طول روز از سبوس جو استفاده کنید.

خار مریم

رازیانه
رازیانه یکی از گیاهان دارویی پرطرفدار در حوزه مدیترانه است که نه فقط به عنوان دارو بلکه به عنوان طعم دهنده در مواد غذایی مختلف استفاده می‌شود. رازیانه در درمان مشکلات گوارشی و بهبود علائم قاعدگی موثر است و می‌تواند تولید شیر را در بدن مادر افزایش دهد.

رازیانه

گزنه
گزنه یک گیاه برگ سبز تیره است که آهن بالایی دارد و سرشار از انواع ویتامین‌ها و مواد معدنی است. در کنار افزایش شیر، گزنه می‌تواند در کاهش خستگی‌های شما در دوران شیردهی که معمولا به دلیل کم‌خوابی است و رفع کم‌خونی هم کمک کند.

گزنه

 

 

در پایان یادآوری می شود که هر دارو علاوه بر فوایدی که دارد می تواند عوارضی به دنبال داشته باشد لذا قبل از مصرف هر دارویی باید با پزشکتان مشورت کنید.

 

 

image_pdfimage_print