همه‌ی ما زمانی در شرایطی که شخصی از ما دلخور است بوده‌ایم. این شخص می‌تواند همسر، دوست، همکار و یا حتی یک غریبه باشد. اگر شما شخصی هستید که دوست دارید همه از شما راضی باشند و از ناراحت کردن دیگران نفرت دارید پس ماندن در این شرایط برای شما عذاب آور خواهد بود و تلاش خواهید کرد که این مشکل را حل کرده و شرایط را بهتر کنید. اما چگونه می‌توانید با شخصی که از دست شما عصبانی و ناراحت بوده است آشتی کنید؟ در ادامه با شابلوط همراه باشید.

۴ روش برای حل کردن این مشکل

هر شرایطی منحصر به فرد است و شما باید بهترین روش برای نزدیک شدن به فرد عصبانی و ناراحت را در آن شرایط به خصوص پیدا کنید؛ با این حال در بیش‌تر مواقع تکنیک‌ها و روش‌هایی که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم کارساز خواهند بود.

۱٫ تلافی نکنید

قانون شماره اول این است که از تلافی کردن اجتناب کنید. صرف نظر از کار انجام شده توسط شخص عصبانی و ناراحت شما نباید برای تلافی در مقابل کاری انجام بدهید. این عمل تنها آن شخص را عصبانی‌تر می‌کند. برای مثال، زمانی که در ترافیک هستید و شخصی به دلیل پایین بودن سرعت شما عصبانی می‌شود و از شما سبقت می‌گیرد، اگر شما نیز برای تلافی از او سبقت بگیرید، خشم و عصبانیت آن‌ها را بیشتر خواهید کرد.

ممکن است بسیار سخت باشد اما هیچ‌گاه عمل از روی عصبانیت را با عملی از روی عصبانیت پاسخ ندهید. حتی اگر احساس می‌کنید به شما بی احترامی شده است باید غرور خود را کنار گذاشته و آن را فراموش کنید. حواستان باشد که طعنه آمیز جلوه نکنید زیرا این عمل عصبانیت را بیش‌تر برمی‌انگیزد.

۲٫ نشان دهید که به آن‌ها اهمیت می‌دهید

به جای نشان دادن خشم خود، به آن شخص نشان دهید که به شرایط آن‌ها اهمیت می‌دهید. گوش دادن به آن‌ها می‌تواند نگرش آن‌ها را نسبت به خودتان تغییر دهد. برای نشان دادن اهمیت خود می‌توانید این جمله‌ها را بیان کنید:

  • می‌توانید به من بگویید مشکل چیست؟ شاید بتوانم به شما کمک کنم.
  • متاسفم که چنین احساسی دارید. آیا کاری از دست من برمی‌آید؟
  • این اتفاق نباید رخ می‌داد. چه حسی دارید؟

همین جمله‌های کوچک برای به حرف انداختن شخص عصبانی و ناراحت کافی ست. شما ممکن است با حرف زدن بتوانید مشکل خود را حل کرده و با هم آشتی کنید.

۳٫ احساسات خود را بیان کنید

اگر شخص عصبانی قصد دعوا و جر و بحث را با شما دارد، سریع‌ترین روش برای اجتناب از آن این است که احساسات خود را نشان دهید. به آن‌ها بگویید که عصبانیت آن‌ها باعث می‌شود چه حسی داشته باشد برای مثال باعث می‌شود احساس ترس، گیجی و یا نگرانی به شما دست بدهد و به آنان بگویید که با سخنان و اعمال خود قصد ناراحت کردن و اذیت کردن آن‌ها را ندارید.

۴٫ فضا را شاد کنید

شما در این روش باید مواظب باشید؛ اما یک دعوا یا مشاجره می‌تواند با شاد شدن فضا خاتمه یابد. شما می‌توانید این کار را با گفتن یک جوک، لبخند زدن و یا نگرش جدیدی را راجع موضوعی که  اهمیت چندانی ندارد بیان کردن انجام دهید. دانستن آنکه این کارها را چه زمانی انجام دهید باعث پیشرفت شما در زندگی می‌شود.

لبخند

 اجازه ندهید شخص دیگری روز شما را خراب کند

زمانی که همه چیز گفته و انجام شد، برای شما غیرممکن است که احساسات دیگران را کنترل کنید. فرقی نمی‌کند چقدر تلاش می‌کنید، بعضی از افراد عصبانی خودشان می‌خواهند عصبانی بمانند. اگر ممکن بود، نگذارید روزتان خراب کنند. مهربانی را انتخاب کنید و شما شخص بهتری خواهید بود.

منبع: یوکن

image_pdfimage_print