تاثیر یوگا بر سلامت روان افراد

در راستای مطالعه بر روی تاثیر یوگا بر بدن، مطالعه‌ای در ایالات متحده انجام شده که نشان داده است یوگا می‌تواند افکار منفی را کاهش داده و موجب آرامش بیشتر در ذهن افراد شود.

مجله اینترنتی شابلوط: در مطالعه‌ای در ایالت متحده آمریکا، یک گروه ۵۲ نفره از زنان با علایم افسردگی، استرس زیاد و الگوهای رژیم غذایی نامناسب انتخاب شده و به دو گروه ۲۷ و ۲۵ نفره تقسیم شدند. گروه ۲۷ نفره در کلاس‌های تمرین یوگا دو بار در هفته و به مدت ۸ هفته شرکت کردند در حالی که گروه دوم هیچ ورزش یوگایی انجام ندادند.

پس از سپری شدن این هشت هفته مشاهده گردید که زنان گروه اول که در کلاس‌های یوگا حضور داشتند، سلامت روانشان به طور چشمگیری افزایش یافته بود. در مصاحبه با این گروه مشخص شد که با انجام تمرینات یوگا، کاهش استرسی سه برابر گروه دوم را تجربه کرده‌اند.

لیندزی هاپکینز عضو تیم تحقیقاتی پزشکی سانفرانسیسکو در این باره می‌گوید:

یوگا در کشورهای غربی به خوبی شناخته شده است و بسیاری از طرفداران این ورزش از اثرات کاهش استرس و سایر نگرانی های بهداشت روانی آگاه شده‌اند. اکنون ما تنها می‌توانیم یوگا را به عنوان یک روش مکمل توصیه کنیم که احتمالاً در مقایسه با روش‌های استاندارد دیگر، موثرتر خواهد بود. واضح است که یوگا نوعی درمان محسوب نمی‌شود اما با توجه به شواهد تجربی به نظر می‌رسد یک عامل کاهش دهنده‌ی اضطراب بالقوه است.

تاثیر یوگا بر سلامت روان

تاثیر یوگا بر سلامت روان

در مطالعه‌ای دیگر که بر روی ۷۴ دانشجوی افسرده انجام شد، این نتیجه به دست آمد که انجام تمرینات فیزیکی (آساناهای یوگا) و نیز تمرینات ذهنی و تنفسی (مدیتیشن) به صورت گروهی تاثیری به مراتب بیشتر از انجام تمرینات به صورت انفرادی و در منزل دارد. همچنین او بیان کرد:

مطالعات اخیر نشان داده است که یوگا برای افرادی که خلق و خوی افسرده دارند و یا برای افراد مبتلا به افسردگی مزمن و مقاوم به درمان بسیار کارآمد و درمانی است.

ذکر این نکته قابل توجه است که انجام تمرینات یوگا نیاز به آمادگی جسمی و روحی فوق العاده‌ای ندارد. شما می‌توانید با انجام دادن حرکات ساده و مبتدی یوگا در ابتدا، از اثرات فوق العاده آن در سلامت روانی و کاهش اضطراب بهره گیرید.

گروه ورزشی شابلوط

image_pdfimage_print