خودروهای هیدروژنی

خودروهای هیدروژنی BMW: روش های بسیاری برای مقابله با آلودگی هوا، کاهش هزینه سوخت و مبارزه با کمبود انرژی استفاده شده است. کمپانی BMW برای حل این مشکل به سراغ هیدروژن رفته است. کاهش آلودگی هوا از اهداف اصلی شرکت BMW در این پروژه بوده است.

شركت BMW بتازگي اعلام كرده است كه سري ۷ خودروهاي هيدروژني خود را در دست توليد دارد. اینکه در گزارشات این شرکت، سرعتی حدود ۱۴۵ مایل بر ساعت و قدرتی معادل ۲۶۰ اسب بخار اعلام شده است، موفقیت بزرگ دیگری از آن BMW شده است. این خودرو علاوه بر هیدروژن، امکان استفاده از بنزین را نیز دارد. در موتور خودروهای هیدروژنی واکنش های الکتریکی- شیمیایی صورت می‌گیرد و طی این واکنش‌ها هیدروژن توسط اکسیژن می‌سوزد. سوخت هیدروژن در خودروهای هیدروژنی شرکت BMW مشابه سلول­های سوختی نبوده و سوخت منظم هیدروژن در آن از مزایای خودروهای این شرکت می­‌باشد.

خودروهای هیدروژنی

مزایا و معایب خودروهای هیدروژنی

هیدروژن گازی فعال بوده و ذخیره­ سازی آن در حجم بالا کاری دشوار است لذا نیاز به محفظه­ های بزرگ هیدروژن و فشار بالای آن از معایب این نوع سوخت برای خودروها می­ باشد. این در حالی است که فراوانی هیدروژن در جو، سبب شده که این سوخت بسیار ارزان­تر و پاک‌­تر از سوخت­‌های فسیلی باشد. همچنین خودروی هیدروژنی در کمتر از پنج دقیقه شارژ می‌شود در حالی که خودروهای هیبریدی به زمان بیشتری برای شارژ دارند

با توجه به مزایا و ایراد بیان شده، علاوه بر وجود موانع بر سر راه گسترش این تکنولوژی، محققان همچنان بر این باورند که در آینده­ای نزدیک این تکنولوژی را در اختیار عموم قرار دهند.

 

منبع: BMW

image_pdfimage_print