BIE Systems و نظر آن ها در مورد سلاح لیزری هواپایه

مدیر ارشد بخش توسعه فناوری شرکت BIE Systems خوش بینی خود و شرکت متبوعش در مورد دستیابی به سلاح لیزری قابل نصب روی هواپیماهای نظامی عملیاتی در آینده نزدیک را ابراز کرد. بر اساس آزمایش های این شرکت دفاعی نام­آشنا، میزان انرژی لازم برای تامین توان یک سلاح لیزری هواپایه کمتر از آن چیزی است که متخصصان در روزهای اول طرح، پیشنهاد توسعه چنین تسلیحاتی مطرح می کردند.

نکته مهم، تاباندن پرتو انرژی هدایت­ شده برای مدت زمان کافی به یک نقطه مورد نظر (هدف) می باشد. در این شرایط دیگر نیازی به مصرف توان زیاد برای رویارویی با اهداف نیست.برای دستیابی به این میزان دقت باید توانمندی ها و فناوری های لازم برای تسلط بر هدایت و کنترل پرتوی لیزر و هدایت آن به سوی هدف را فراهم آورد. همچنین انحراف پرتو از مسیر خود توسط پدیده های محیطی اتمسفری را مرتفع نمود. بنابر ادعا شرکت BIE که براساس تجربه ها و اجرای طرح های پژوهش و توسعه توسط این مجموعه به دست آمده، با این رویکرد می توان سامانه های تسلیحاتی مبتنی براستفاده از انرژی هدایت شده را توسعه داد و بر روی جنگنده های عملیاتی امروزی و آینده نصب کرد.

استفاده عملیاتی از یک سامانه تسلیحاتی لیزری هواپایه کارآمد، برخی از ایده های مطرح شده برای توسعه، توان آفندی هواپایه را با تردید مواجه کرده است. یکی از این ایده ها طرح استفاده همزمان از تعداد زیادی پهباد تهاجمی است که توسط یک هواپیمای بزرگ، حامل در ارتفاع رها شده و به سوی اهداف خود روانه می شود.

متخصصان BIE Systems معتقدند در صورت تحقق سلاح لیزری هواپایه ، به راحتی می توان این حمله هوایی مبتنی بر بکارگیری تعداد انبوه پهباد را به چالش کشید. در مقابل بی ای ئی از ایده توسعه پهبادهای رزمی بزرگتر با قابلیت اجرای ماموریت عملیاتی در یک شبکه دفاع می کند. شبکه ای متشکل از پهبادهای رزمی و هواپیمای سرنشین­ دار یوروفایتر تایفون.

 

منبع: فلایت گلوبال

image_pdfimage_print