زیلاندیا چگونه شکل گرفت؟

زمین‌شناسان می‌گویند محدوده‌ی زیلاندیا حدود ۱۰۰میلیون سال پیش از ابرقاره‌ی «گُندوانا» جدا شد. حرکت‌های خاص این منطقه به کشیدگی و نازک شدن پوسته‌ی زمین و در نهایت، غرق‌ شدن این ناحیه منجر شده است، به‌طوری‌ که امروزه تنها شش درصد آن در قالب دو منطقه‌ی نیوزیلند و نووِل‌کَلِدونی از سطح آب بیرون مانده‌اند. این حادثه منجر به تغییر شکل پوسته زمین و در نتیجه فرو رفتن بخش بزرگی از این سرزمین در زیر آب شد. نتایج برگرفته از مشاهدات ماهواره ای دلیل محکمي بر تحقیقات این دانشمندان است. “زیلاندیا” که نیوزلند و جزایر کالدونیا را شامل می‌شود و در شرق استرالیا قرار دارد، زمین‌هایی غرق‌شده زیر آب اقیانوس است که تقریبا به اندازه هند است. دانشمندان بر اساس خصوصيات و بررسي‌هاي صورت گرفته اعتقاد دارند كه اين سرزمين را بايد قاره‌اي جديد و جدا از استراليا دانست.

زیلاندیا

چه شواهدی وجود دارد؟

پژوهشگران می‌گویند نقشه‌های ماهواره‌ای براساس میدان گرانشی زمین به‌وضوح نشان می‌دهد که زیلاندیا، عارضه‌ی زمین‌شناختی یکپارچه‌ای است که از نزدیکی سواحل شمال‌شرقی استرالیا تا آن‌سوی جزایر نیوزیلند کشیده شده است. نمونه‌برداری از بستر اقیانوس هم نشان داده است که زیلاندیا از پوسته‌ی قاره‌ای سبک و دست‌نخورده‌ای تشکیل شده که نشانی از صخره‌های آتش‌فشانی تیره‌رنگ که صفحه‌های زمین‌شناختی اقیانوسی اطراف را تشکیل داده‌اند، در آن‌ دیده نمی‌شود.

اثبات و تایید

هیچ سازمان بین‌المللی‌ای برای رسمیت بخشیدن به قاره‌های زمین وجود ندارد و از آن جالب‌تر این‌که تعریف واحدی برای «قاره» وجود ندارد. قارّه به انبوه پیوسته‌ای از زمین بر روی کره زمین گفته می‌شود که معمولاً به صورت خشکی‌های جزیره مانند بزرگ سر از اب در آورده‌اند در این میان دو قاره آسیا و اروپا به هم چسبیده و تنها با رشته کوه اورال از هم جدا می‌شوند؛ که به اعتباری قاره اورآسیا هم نامیده می‌شوند. محققان با کشف جدید، خواهان افزایش تعداد قاره های جهان از ۷ قاره (اروپا، آسیا، آفریقا، استرالیا، قطب جنوب، آمریکای شمالی و جنوبی) به ۸ قاره شده‌اند.

image_pdfimage_print