سرقت مدرن !

به گزارش گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک؛ در جریان حملات سایبری به سیستم پیام‌رسان پرداخت‌های بین‌المللی سوئیفت در روسیه در سال گذشته میلادی بیش از ۶ میلیون دلار به سرقت رفته است.

بر اساس گزارش بانک مرکزی روسیه، در این سرقت مدرن ، هکرهای ناشناس در سال ۲۰۱۷ موفق شدند مبلغی حدود ۳۳۹ میلیون ۵۰۰ هزار روبل  (۶ میلیون دلار) از یک بانک روسی به سرقت ببرند. هکرها با کنترل مرکز سوئیفت در این بانک روسی که نامی از آن برده نشده است، موفق شدند این مبلغ را به حساب های خود منتقل کنند.

به گفته سخنگوی سوئیفت، حدود ۸۹ درصد از بانک های عضو، قوانین جدید را که تا پایان سال ۲۰۱۷  وضع شده است، رعایت کرده اند.

در همین حال، «آرکادی دورکویچ»، معاون نخست وزیر روسیه اعلام کرد بانک ها و موسسات روسیه از لحاظ اخلاقی و فنی خود را برای جدایی موقت از نظام مالی جهانی سوئیفت آماده می کنند. این جدایی موقت قطعا آثار منفی گسترده ای بر عملیات مالی خواهد داشت و موجب کُند شدن عملکرد موسسات و بانک ها می شود. با وجود این، شرایط بازخوانی دوباره نظام بانکی را فراهم می کند.

هکرها  در دسامبر سال ۲۰۱۷ در یک حمله سایبری به بانک دولتی گلوبکس روسیه در تلاشی ناموفق سعی کردند ۵۵ میلیون روبل به سرقت ببرند. همچنین در فوریه سال ۲۰۱۶ سارقان دیجیتالی حدود ۸۱ میلیون دلار از بانک بنگلادش دزدیدند.

image_pdfimage_print