شابلوط به نقل از ” ریدرز دایجست “؛ حتما بارها در مورد سرطان سینه جملات عجیبی شنیده اید. در این مقاله به بررسی تعدادی از شایعات در مورد این بیماری می پردازیم.

 

شایعات و حقایق در مورد سرطان سینه

شایعه: کسانی که سینه ی بزرگی دارند در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان سینه هستند.

حقیقت: مطالعات نشان می دهند که سلول هایی که منجر به ایجاد سرطان سینه می شوند تحت تأثیر مقدار بافت یا چربی موجود در سینه نیستند. به عبارت دیگر، اندازه ی سینه ی هر فرد هیچ گونه ارتباطی با شانس او برای ابتلا به این نوع سرطان ندارد. با این حال، زنان بالای ۵۰ سال که دارای اضافه وزن هستند باید کمی مراقب باشند. بر طبق جامعه ی سرطان آمریکا، چاقی عامل مؤثر در ابتلا به بسیاری از سرطان ها به خصوص سرطان سینه در زنان یائسه می باشد.


شایعه

اگر سرطان سینه در شما ارثی نباشد به احتمال زیاد شما به این بیماری مبتلا نخواهید شد.

حقیقت: نداشتن سابقه ی ارثی و ژنتیکی در مورد این بیماری شانس مبتلا نشدن به آن را فقط ۵ تا ۱۰ درصد کاهش می دهد. اکثر موارد ابتلا به این نوع سرطان ناشی از جهش در ژن های BRCA1 و BRCA2 است.

 


شایعه

مصرف قرص های ضد بارداری احتمال ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد.

حقیقت: قرص های ضد بارداری دارای هورمون های مرتبط با این نوع سرطان هستند. اما مقدار این هورمون ها در قرص های امروزی به میزان قابل توجهی کمتر از ۲۰ سال گذشته است زیرا مطالعات متعدد نشان داده اند که خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که از این قرص ها استفاده می کردند کمی بیشتر از بقیه بوده است.تحقیقات بر روی ارتباط بالقوه بین قرص های ضد بارداری و این بیماری همچنان ادامه دارد، با این حال تحقیقاتی که اخیرا انجام شده است نشان می دهد هیچ ارتباط قابل اندازه گیری بین مصرف این قرص ها و ابتلا به سرطان سینه وجود ندارد.


شایعه

استفاده از دئودورانت (ضد بو که معمولا زیر بغل مالیده می شود) منجر به سرطان سینه می شود.

حقیقت: غدد لنفاوی جایی که برخی از سرطان های سینه در آن رشد می کنند در زیر بغل قرار دارند منجر به پخش این شایعه در مورد ارتباط بین دئودورانت و سرطان سینه شده است. محققان معتقدند که دئودورانت ها و ضد عرق ها دارای سمومی هستند که باعث ایجاد سرطان می شوند و همچنین مانع خروج سموم بدن می شوند اما برای هیچ یک از این ادعاها مدرک و سند علمی وجود ندارد. برخی دئودورانت ها و ضد عرق ها و همچنین لوسیون ها و شوینده ها و لوازم آرایشی حاوی پارابِن هستند، ماده ای که در بافت این نوع سرطان وجود دارد، اما از آنجایی که هیچ گونه مدرکی مبنی بر رابطه ی علت و معلولی بین این مواد و سرطان سینه وجود ندارد جای نگرانی نیست.


شایعه

سرطان سینه بیماری مخصوص بانوان سالخورده است.

حقیقت: حقیقت این است که اغلب موارد سرطان سینه در بانوان بالای ۵۰ سال اتفاق می افتد در حالیکه فقط ۲۵ درصد مبتلایان به این بیماری زیر ۵۰ سال هستند. پزشکان توصیه می کنند که بانوان بعد از سن ۲۰ سالگی به صورت ماهیانه سینه های خود را در خانه آزمایش کنند و هر ۳ سال یکبار ماموگرافی انجام دهند. بعد از سن ۴۰ سالگی باید ماموگرافی سالیانه انجام شود اما اگر این نوع بیماری در خانواده ی شما ارثی است بهتر است ماموگرافی سالیانه را از سن ۳۰ سالگی شروع کنید.

image_pdfimage_print