شوهر حرف گوش کن، غیرممکن یا امکان‌پذیر؟

بسیاری از اوقات ما به عنوان انسان نیاز به داشتن همدل و هم‌صحبت داریم. این احساس نیاز در خانم‌ها می‌تواند بیشتر باشد چرا که بسیاری از زنان نیاز دارند تا با صحبت از احساسات خودشان، به نوعی به آرامش و تخلیه روحی خودشان دست پیدا کنند. خیلی از مواقع دوستان، مادر، خواهر و هم‌صحبت‌های همجنس خانم‌ها می‌توانند در این قضیه به کمک بیایند. اما در واقع آنچه بیش از همه یک زن نیاز دارد این است که بتواند تمام احساسات و صحبت‌هایش را با همسرش در میان بگذارد و خوب درک شود. شاید خود خانم‌ها در بسیاری از مواقع خودشان متوجه این قضیه نشوند ولی داشتن یک شوهر حرف گوش کن می‌تواند موجب جلوگیری از بسیاری از رفتارها و غر زدن‌های خانم‌ها شود.

در اینجا توصیه‌هایی ساده اما کاربردی برای خانم‌ها ارایه می‌دهیم تا بتوانند شوهران حرف گوش کنی داشته باشند:

۱- بهترین زمان را برای گفت‌وگو انتخاب کنید

خانم‌هایی که از آشپزخانه تند تند و پشت سر هم تمامی مسایل روزشان یا بیان می‌کنند و یا موقع تماشای تلویزیون و یا فوتبال دایما سر صحبت را باز می‌کنند، خیلی زود شوهران خود را عصبی و آزرده می‌کنند. نتیجه این اتفاق این خواهد بود که مردان زنان را پر حرف می‌پندارند و با علاقه به حرف‌هایشان گوش نمی‌دهند. در نتیجه خانم احساس می‌کند که همسرش شنونده خوبی برای حرف‌های او نیست و کار به مشاجره و دعوا می‌کشد.

یادتان باشد زمانی که همسر شما درگیر مساله دیگری شده و از شما دور می‌شود، زمان مناسبی برای گفت‌وگو نیست. کمی صبر کنید، مطمین باشید همسر شما باز هم عاشقانه و دلسوز به شما بر می‌گردد. در آن لحظه آرام و به دور از مسایل دیگر، می‌توانید با او صحبت کنید و مطمین باشید با حوصله به تمامی حرف‌های شما گوش می‌دهد.

شوهر حرف گوش کن

۲- برای صحبت کردن پیش‌قدم شوید

به طور کلی مردان حرف‌های زیادی برای گفتن ندارند. اینکه خانم منتظر بماند تا شوهرش حرف را پیش کشیده و از خانم سوال بپرسد، تفکر اشتباهی است. در کتب روانشناسی این قانون نانوشته برای مردان بیان شده که می‌گوید؛ اگر حرفی برای گفتن داری آن را بیان کن؛ مردان درکی از انتظار برای سوال کردن از خودشان ندارند. اگر نیاز ببینند جایی صحبت کنند، بدون هیچ‌گونه مقدمه چینی آن را بیان می‌کنند.

بنابراین، خانم باید یاد بگیرد که در مواقعی که نیاز به صحبت کردن و یا ابراز همدلی دارد، خودش سر صحبت را باز کرده و از احساساتش بگوید. حتی اگر شوهر حرف زیادی برای گفتن نداشته باشد.

۳- دلیلی برای گفت‌وگو با مردان بیابید

واقعیت این است که زنان می‌توانند بدون دلیل مشخص سر صحبت را باز کنند اما در ابتدای گفت‌وگو مردان حرفی برای گفتن ندارند. مردان صرفا برای بیان احساساتشان صحبت نمی‌کنند. بنابراین خانم باید با درک این نکته، شروع به صحبت کرده و کم کم شوهرش را وارد مساله کند. مثلا خانم می‌تواند از مسایل روزانه خودش صحبت کرده و همسرش را وادار کند که او نیز درباره مشکلات روزانه‌اش گفت‌وگو کند.

۴- یاد بگیرید با زبان مخصوص شوهرتان صحبت کنید

این یک واقعیت است که یک خانم می‌تواند ظرف یک ساعت درباره ۱۰ موضوع کاملا بی‌ربط با هیجان صحبت کند و لذت ببرد اما ذهن مرد توانایی درک این مساله را ندارد. برای اینکه شوهر حرف گوش کن داشته باشد سعی کنید مسایل را قدم به قدم مطرح کرده و از این شاخه به آن شاخه نپرید. اگر سعی کنیم موضوعات را آهسته و منطقی بیان کنیم، همسرمان یاد می‌گیرد به احساسات ما گوش دهد و گفت‌وگوی دلپذیرتری خواهیم داشت.

شوهر حرف گوش کن

۵- گوینده‌ای خوب می‌تواند شنونده‌ای خب داشته باشد

اینکه شما چه موضوعی را با چه لحنی و در چه شرایط زمانی و مکانی بیان می‌کنید، می‌تواند بر روی حرف گوش کن بودن شوهر شما تاثیر زیادی داشته باشد. همیشه مردان ما زنان را به غر زدن محکوم می‌کنند. اگر برای شوهرتان توضیح دهید که چقدر به حمایت و گوش شنوایش نیاز دارید تا برایتان آرامش به دنبال داشته باشد، حتما شرایط متفاوت خواهد شد. گفتن جملات منفی با قیافه ناراحت و عصبانی و با لحن نا مناسب هر مردی را از گفت‌وگو سرد کرده و فراری می‌دهد.

۶- هیچ‌وقت گله و شکایت بیجا نکنید

ما خانم‌ها باید یاد بگیریم نیازهایمان را با لحنی آرام و دلنشین بیان کنیم تا بتوانیم تاثیر عمیقی بر روی همسرمان داشته باشیم. خانم‌هایی که دایما از زمین و زمان گله و شکایت کرده و غر می‌زنند، همسرشان را از خود دور کرده و نمی‌توانند حمایت عاطفی شوهر را داشته باشند.

۷- همیشه قدردان شوهرتان باشید

اگر همسر شما از آن دسته مردهایی است که همیشه از گوش دادن به حرف شما طفره می‌رود، می‌توانید از روش‌های جدیدی برای علاقمندی او به صحبت کردن استفاده کنید. مثلا به همسرتان بگویید: «ممنون که اینقد تلاش کردی تا از گوش دادن به حرف‌های من طفره بری، میدانم گوش دادن باید کار سختی باشد!». این شیوه تاثیر روانی خوبی در ذهن مرد ایجاد می کند. چرا که وقتی مرد برای انجام کار سختی قدردانی می‌شود، تمایل بیشتری برای آن کار سخت از خود نشان می‌دهد.

از طرف دیگر زمانی که زن همیشه از شوهر خود قدردانی کند، به تدریج مرد حرف‌های بیشتری برای گفت‌وگو خواهد داشت.

 

گروه خانواده شابلوط

 

image_pdfimage_print