علاقه خانم‌ها به صحبت کردن درباره زندگی زناشویی

خانم‌های بسیاری وجود دارند که دوست دارند درباره مسایل خانوادگی و ازدواج خود با دوستانشان صحبت کنند اما با ممانعت همسرشان مواجه می‌شوند. آن‌ها می‌گویند که نمی‌خواهند شوهرشان را بد جلوه دهند و فقط قصد هم‌صحبتی و همدلی با دوستان نزدیکشان را دارند. درخواست شوهر در نگفتن مسایل خانوادگی این احساس را در زنان ایجاد می‌کند که همسر قصد کنترل کردن آن‌ها را دارد و باید او بگوید که چه کاری را انجام بدهد یا نه. با مجله اینترنتی شابلوط همراه باشید تا از لحاظ روانشناسی این قضیه یعنی صحبت کردن درباره زندگی زناشویی در جمع دوستان را مورد بررسی قرار دهیم.

روانشناسان بر این باورند به لحاظ یک قانون کلی صحبت کردن درباره مسایل خصوصی و زناشویی افراد با دوستانشان کار اشتباهی می‌باشد. البته درستی یا غلط بودن این کار تا حد زیادی به نوع مسایل به اشتراک گذاشته شده و نحوه صحبت درباره آن‌ها بستگی دارد.

۱- مسایل زناشویی شما برای دوستانتان اهمیت چندانی ندارد

مهم‌ترین دلیل برای اشتباه بودن این قضیه آن است که شما مسایل شخصی خود را با کسانی در میان گذاشته‌اید که نیازی به شنیدن این جملات ندارند و در واقع انگیزه‌ای برای داخل شدن به زندگی شما ندارند. شما نیاز دارید تا مسایل خود را با همسرتان درمیان گذاشته و از طرف او درک شوید. هرچقدر هم که خانواده و دوستانتان شما را درک کنند و به شما راهنمایی بدهند، شما نیاز دارید که با همسرتان صحبت کرده و از طرف او مورد تایید واقع شوید. پس با این کار دستاورد قابل توجهی کسب نخواهید کرد.

۲- صحبت کردن با آدم اشتباه عواقب جدی برای زندگی‌تان به دنبال دارد

برای مطرح کردن مسایل شخصی و زناشویی زندگی خود با خانواده و یا دوستان، شما باید آدم قابل اعتماد و رازداری بیابید تا مطمین شوید که می‌توانید مسایل درون ازدواجی خود را مطرح نمایید. همچنین اشخاصی که به شما راهنمایی درست داده و شما را ترغیب نمایند تا مسایل خود را از طریق ارتباط درست با شوهرتان حل نمایید. در صورتی که چنین ویژگی‌هایی در دوست یا اقوام شما نباشد، شما متحمل ضررهای بزرگی از طرف آن‌ها در روابط خانوادگی خود خواهید شد.

صحبت درباره زندگی زناشویی

صحبت کردن درباره زندگی زناشویی در جمع دوستا؛ درست یا غلط؟

۳- آنها برداشت منفی و اشتباهی از شخصیت همسرتان خواهند داشت

اگرچه صحبت کردن درباره مسایل زندگی خود با دوستان و اقوام باعث می‌شود در مورد احساسات و نیازهای خود در ارتباط با همسرتان به نتایج خوبی برسید، اما این نکته را هم مدنظر قرار دهید که آن‌ها با شنیدن جملات شما، شخصیت و منش شوهرتان را مورد قضاوت قرار داده و دید منفی نسبت به او پیدا می‌کنند. آن‌ها به طور کامل در جریان زندگی شما نیستند و تنها می‌توانند اتفاقات را از دید شما درک کنند. لذا با گذشت زمان، شما ممکن است موضوع را با همسرتان حل کرده و فراموش کنید، ولی دوستانتان این نقاط منفی از همسرتان را فراموش نمی‌کنند.

۴- آنها روی شدت و اهمیت قضیه در ذهن شما تاثیر می‌گذارند

وقتی برای اولین بار موضوعی را از زندگی زناشویی خود برای دوستانتان مطرح می‌کنید، هیجان مطرح کردن آن مساله برای بار دوم نزد همسرتان کم خواهد شد. به بیان دیگر، همسرتان حق دارد مسایل زندگی خصوصی‌تان را با همان شدت و اهمیت که در ذهن شماست بشنود و با صمیمیت با شما همدلی کرده و به حل مساله کمک نماید. بسیاری از مواقع نظرات دوستان و اقوام بر روی شدت نظر شما تاثیر گذاشته و مثلا اهمیت یک موضوع را بسیار زیاد و یا کم جلوه می‌دهند. در حالی که تنها شما و همسرتان می‌توانید درک کنید که اهمیت یک مساله خاص در زندگی خصوصی‌تان چقدر است.

به طور کلی، ما خانم‌ها نیاز داریم نیازها، ترس‌ها، نگرانی‌ها و آزردگی‌هایمان را با همسرمان به طور مستقیم مطرح کنیم. از خودتان بپرسید:

  • چرا صحبت کردن مستقیم با همسرتان برای شما دشوار است؟
  • دوستان شما در مشکلات زندگی زناشویی شما دقیقا چه نقشی می‌توانند ایفا کنند؟
  • آیا به دلیل خاصی از صحبت مستقیم و بی پرده با همسرتان طفره می‌روید؟
  • آیا به این قضیه اندیشیده‌اید که همسرتان ممکن است از اینکه شما مسایلتان را با آدم اشتباهی مطرح کرده باشید، شاکی باشد؟

همسرتان ممکن است بسیار تلاش کند تا مشکلات زناشویی‌تان را با کمک هم حل کنید ولی وقتی که شما اشخاص دیگری را برای صحبت کردن انتخاب می‌کنید، شانس این صمیمیت و همدلی را از زندگی مشترک خود سلب می‌کنید.

من پیشنهاد می‌کنم بار دیگر سوالات بالا را از خود بپرسید و ببینید دلایل اصلی شما برای مطرح کردن مسایل خصوصی با دوستانتان چیست. اگر کمک دوستان شما باعث می‌شود که مسایل ازدواجی‌تان حل شده و به همسرتان برگردید، این کار را ادامه دهید. اما اگر شوهرتان این حس را دارد که این کارتان اشتباه بوده و کمکی به زندگی مشترک نمی‌کند، حتما در این قضیه تجدید نظر کنید. شما می‌توانید یاد بگیرید چطور به همسرتان برگردید و مسایل را در اوج صمیمیت تنها با او مطرح کنید. با این کار هم شما هم همسرتان حس بسیار بهتری خواهید داشت و می‌توانید با کمک هم مسایل و مشکلات زندگی مشترک را برطرف نمایید.

گروه خانواده شابلوط

image_pdfimage_print