خانه تکانی و فوائد آن!

بسیاری از افراد از خانه تکانی هراس دارند. اما آیا واقعا اینگونه است؟ اصلا خانه تکانی فایده ای دارد؟ به نظر شما خانه تکانی فایده ای دارد؟ با شابلوط همراه باشید تا با تعدادی از فوائد خانه تکانی آشنا شوید.

فوائد خانه تکانی

سوزاندن کالری

خانه تکانی شامل بسیاری از کارها می شود. از تمیز کردن باغچه تا مرتب کردن ظرف های درون کابینت و جارو کشیدن اتاق ها و …. .

در نتیجه فعالیت بدنی ناشی از خانه تکانی کم نخواهد بود. بررسی نشان می دهند که نظافت و خانه تکانی در هر ساعت حداقل به ۲۰۰ الی ۲۳۰ کالری انرژی نیاز دارد. این بعنی با اینکه خانه تکانی شبیه ورزش نیست ولی می تواند در سلامتی شما مفید باشد.

کاهش استرس و تقویت تمرکز

تا حالا به رابطه بین خانه تکانی و استرس توجه کرده اید؟ به تقویت تمرکز چطور؟

همه افراد ناخودآگاه در یک فضای مرتب و تمیز احساس بهتری را تجربه می کنند. لذا آرامش ناشی از این امر به طوری چشمگیری می تواند استرس را کاهش دهد. مطالعات علمی نشان می‌دهند که اگر خانه به اندازه کافی منظم و تمیز باشد، ما می‌توانیم تمرکز بیشتری داشته باشیم. در نتیجه بهتر به کارهای مختلف می رسیم.

جالب است بدانید که فعالیت بدنی در خانه تکانی نیز خود باعث کاهش استرس می گردد!

پیشگیری از بیماری ها

همه افراد در خانه تکانی از مواد شوینده استفاده می کنند. مواد پاک کننده موجب از بین رفتن میکروب ها، قارچ ها، عوامل بیماری زا و حتی ویروس ها می شوند. لذا ضدعفونی کردن قسمت‌های خاصی از خانه مانند توالت، حمام و سینک ظرفشویی می تواند موجب جلوگیری از بیماری های مختلف گردد. در نتیجه این موضوع نیز از فوائد خانه تکانی خواهد بود

سنجش مدیریت زمان و عملکرد

با توجه به حجم بالای کارهایی که باید برای خانه تکانی انجام شود، مدیریت کارها و زمان بندی آن ها بسیار حائز اهمیت می باشد. این امر سبب می شود که افراد در وقت شناسی و اولویت بندی مهارت هایی (هرچند کوچک) کسب کنند.

 

همچنین بخوانید: با این ۳ نکته جادویی خانه تکانی را آسان می شود

تیم جمع آوری شابلوط

 

image_pdfimage_print