قرص‌های کنترل بارداری 

امروزه انواع مختلفی از قرص‌های کنترل بارداری در دسترس زنان قرار دارند. بعضی از این قرص‌ها فقط حاوی پروژستین هستند و بعضی از آن‌ها نیز ترکیبی از استروژن و پروژستین را به بدن می‌رسانند.
جنبه‌های مثبت: اگر قرص کنترل بارداری را بدون خطا مصرف کنید، میزان عدم موفقیت در پیشگیری از بارداری تا یک درصد کاهش می‌یابد. قرص‌های کنترل بارداری ترکیبی هم می‌توانند گرفتگی‌های عضلانی در دوران قاعدگی را با دردِ کمتری همراه کنند، دوره‌های قاعدگی را سبک‌تر کنند و علائم سندرم پیش از قاعدگی را هم کاهش بدهند.
این قرص‌ها می‌توانند از زنان در مقابل ابتلا به بیماری التهابی لگن، سرطان اندومتریال و سرطان تخمدان هم محافظت کنند. البته قرص‌های مبتنی بر پروژستین، برای زنانی که سابقه لخته شدن خون یا فشار خون بالا و کنترل‌نشده دارند، گزینه‌های ایمن‌تری محسوب می‌شوند. با این‌ حال، همه انواع قرص‌های کنترل بارداری به تنظیم چرخه‌های قاعدگی هم کمک می‌کنند.
جنبه‌های منفی:‌ در واقعیت، شانس عدم موفقیت این قرص‌ها ۸ درصد است، چون مصرف این قرص‌ها به‌صورت منظم و دقیقا سر وقت واقعا کار سختی است. اگر در حال استفاده از قرص‌های مبتنی بر پروژستین باشید، اهمیت مصرف این قرص‌ها دقیقا در زمان مشخص و منظم بیشتر هم می‌شود.
قرص‌های کنترل بارداری می‌توانند باعث مشکلاتی مانند لکه‌بینی، حساسیت‌پذیری پستان، حالت تهوع و کاهش میل جنسی بشوند. قرص‌های ترکیبی کنترل بارداری هم با خطر شکل‌گیری لخته خون هستند و خطر سکته مغزی را در زنان سیگاری افزایش می‌دهند. ‌

کاندوم‌ها 

دلیل واضحی برای استفاده از کاندوم‌ها به‌عنوان یکی از شیوه‌های اصلی کنترل بارداری وجود دارد: کاندوم‌ها تنها گزینه‌ای هستند که هم مانع از بارداری می‌شوند و هم مانع از ابتلا به بیماری‌ها و عفونت‌ها. درواقع، اگر هر گونه خطر انتقال بیماری‌های مقاربتی (STDs) وجود داشته باشد، کاندوم‌ها این خطر را دفع می‌کنند. امروزه کاندوم‌ها در دو قالب مردانه و زنانه در دسترس هستند، اما همچنان کاندوم‌های مردانه محبوبیت بیشتری دارند.
جنبه‌های مثبت: کاندوم‌ها گران نیستند و بهترین محافظت را در مقابل بیماری‌های مقاربتی و حتی HIV ارائه می‌دهند. کاندوم‌های زنانه هم حتی کنترل بهتری به زنان می‌دهند، چون جاگذاری آن‌ها در اختیار خود زنان است.
جنبه‌های منفی: کاندوم‌های مردانه فقط حدود ۸۲ درصد برای پیشگیری از بارداری موثر هستند و این شانس در کاندوم‌های زنانه به ۷۹ درصد می‌رسد. با توجه به بالا بودن شانس عدم موفقیت کاندوم‌ها، متخصصان پیشنهاد می‌دهند که از کاندوم‌ها در کنار دیگر شیوه‌های کنترل بارداری استفاده کنید. بعضی از زنان نیز می‌گویند که کاندوم‌های زنانه اصلا قابل استفاده نیستند و حالت مسخره‌ای به رابطه زناشویی می‌دهند.

image_pdfimage_print