نبش قبر در قیطریه تهران

هویت کارمند یکی از داروخانه‌های تهران که ۱۳‌سال قبل به طرز مرموزی به قتل رسیده بود پس از نبش قبر و انجام آزمایش دی‌ان‌ای شناسایی شد. پرونده مقتول با درخواست خانواده‌اش برای پرداخت دیه از بیت‌المال به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد.

سوم مردادماه سال ۸۳ بود که جسد مرد میانسالی از یک حلقه چاه در تپه‌های قیطریه کشف شد. به‌دنبال اعلام این خبر تیمی از مأموران پلیس همراه بازپرس ویژه قتل در محل حاضر شدند. نخستین بررسی‌ها نشان داد جسد را مهندس شرکت آب و فاضلاب که برای بررسی وضعیت چاه به داخل آن رفته بود، کشف کرده است . وی در توضیح ماجرا گفت: حدود یک‌ماه قبل شروع به حفر این چاه کردیم و ۱۵‌روز قبل به اتمام رسید. امروز وقتی برای بررسی چاه به اینجا آمدم متوجه شدم عمق چاه یک متر کم شده است. به همین سبب به عمق چاه رفتم و با جسد روبه‌رو شدم. مأموران در بررسی‌های بعدی جسد از داخل جیب کت وی شناسنامه‌ای کشف کردند که نشان می‌داد جسد متعلق به مرد ۴۱‌ساله‌ای است، اما از آنجایی که صورت جسد کاملاً متلاشی شده بود هویت آن قابل شناسایی نبود. به همین علت جسد برای انجام آزمایش‌های لازم به پزشکی قانونی فرستاده شد.
در حالی که پزشکی قانونی اعلام کرده بود مقتول بر اثر فشار بر عناصر حیاتی گردن فوت کرده است پرونده جسد کشف شده وارد مرحله تازه‌ای شد و مأموران از روی شناسنامه خانواده وی را شناسایی کردند.

اظهارات همسر مقتول

همسر مقتول در تحقیقات پلیس گفت: سال‌۶۷ با شوهرم که جمشید نام دارد و کارمند داروخانه بود ازدواج کردم و در حالی که پس از ۱۰‌سال زندگی مشترک و داشتن یک فرزند دختر به خاطر اعتیاد شوهرم از یکدیگر جدا شدیم. من و دخترم زندگی تازه‌ای شروع کردیم و از او بی‌خبر بودیم تا اینکه جسد وی را مأموران کشف کردند.
مأموران پس از این تحقیقات گسترده‌ای برای شناسایی عامل یا عاملان این حادثه آغاز کردند، اما هیچ ردی از قاتل یا قاتلان پیدا نکردند تا اینکه پس از گذشت ۱۳ ‌سال از حادثه اعضای خانواده مرد میانسال به دادسرای امور جنایی آمدند و درخواست کردند دیه مقتول از بیت المال پرداخت شود. با درخواست اولیای‌دم پرونده برای بررسی به دادگاه کیفری یک استان تهران فرستاده شد، اما قضات دادگاه پس از بررسی پرونده اعلام کردند با استناد به اینکه شناسایی جسد به دلیل متلاشی شدن صورت تنها از روی شناسنامه‌ همراه مقتول صورت گرفته است پرونده را برای بررسی بیشتر و شناسایی هویت مقتول به دادسرای امور جنایی برگشت دادند.
بنابراین قاضی مدیر روستا، بازپرس شعبه ششم دادسرای امور جنایی تهران از پزشکی قانونی درخواست کرد چنانچه پس از ۱۳ سال شناسایی جسد از روی بقایایی باقی‌مانده از طریق آزمایش دی ان‌ای امکان پذیر است دستور نبش قبر مرد میانسال را صادر کند.
در حالی که بررسی‌ها درباره این موضوع ادامه داشت مسئولان بیمارستانی در شمال تهران اعلام کردند این مرکز پزشکی، آموزشی و تحقیقاتی قادر است از روی استخوان‌های باقی‌مانده هویت مقتول را شناسایی کند. بدین ترتیب قاضی مدیر روستا برای مشخص شدن هویت مرد میانسال دستور نبش قبر را صادر کرد و بقایای جسد برای انجام آزمایش‌های لازم به این مرکز درمانی آموزشی و تحقیقاتی منتقل شد. چند روز قبل مسئولان بیمارستان پس از آزمایش دی‌ان‌ای از خانواده جمشید و گرفتن دی‌ان‌ای استخوان‌های باقی مانده به قاضی پرونده اعلام کردند جسد متعلق به جمشید است. بدین ترتیب با شناسایی هویت مقتول پرونده دوباره برای بررسی درخواست دیه از بیت المال به دادگاه کیفری یک استان فرستاده شد.
منبع: شهر خبر
image_pdfimage_print