پیشینه ولنتاین

روز ۱۴ فوریه هرسال، در کشورهای غربی بین عشاق جشنی گرفته می شود که عشق خود را با ارسال هدایا و یا گل سرخ به معشوق خود ابراز می کنند. نام این روز از سنن روم باستان گرفته شده است که در این متن درموزد آن صحبت شده است.

داستان این روز به کشیش جوان رومی به نام ولنتاین بر می گردد که با اینکه کلادیوس دوم ازدواج را بر سربازانش ممنوع کرده بود، این جوان رومی به طور کاملا مخفیانه برای آنها مراسم عقد می گرفت. علت این کار کلادیوس تکیه و تمرکز سربازان بر جنگ ها بوده است. کشیش قهرمان به خاطر این اقدامش در ۱۴ فوریه سال ۲۷۰ میلادی اعدام شد و به همین دلیل عشاق هرساله این روز را  گرامی می دارند.

پیشینه ولنتاین

قدیمی ترین یادبود ولنتاین

قدیمی ترین یادبود ولنتاین که امروز در دست می باشد، مربوط به چارلز دوک اورلئان است. او که پس از شکست در نبرد آزینکورت ، در برج لندن زندانی بود در سال ۱۴۱۵ نامه ای را برای معشوقه اش نوشت که اکنون در مجموعه دستنویس های کتابخانه بریتانیایی نگهداری می شود.

پیشینه ولنتاین

هدیه معروف ولنتاین

در کشورهای غربی، شکلات و گل سرخ از هدایای رایج روز ولنتاین به شمار می آید.

 

سپندارمذگان

جشن اسفندگان (سپندارمذگان) یا جشن مژده گیران یکی از جشن های ایرانی است که در روز ۵ اسفند برگزار می شود. ابوریحان بیرونی در آثارالباقیه آورده است که ایرانیان باستان روز پنجم اسفند را روز بزرگداشت زن و زمین می دانستند.

 

image_pdfimage_print