برجسته کردن لب‌ها که اصطلاحا به آن پروتز لب گفته می‌شود در بین خانم‌ها طرفداران زیادی پیدا کرده است. تزریق ژل لب به طور موقت لب ها را برجسته نموده و پس از مدتی ازبین خواهد رفت. در این مقاله به طور کامل با عمل تزریق ژل لب آشنا خواهید شد.

افزایش سن خانم ها سبب می شود استروژن پوست آن‌ها کاهش یابد. این امر منجر به کاهش حجم لب‌های آن‌ها خواهد شد. روش تزریق ژل لب یکی از روش‌های کاملا غیرجراحی برای زیبایی است. در این روش نوعی پرکننده پوستی یا ژل، با دقت تمام توسط سوزن‌های بسیار باریک در زیر پوست تزریق می‌شود. متخصصان تاکید می‌کنند که روش‌های برجسته‌سازی لب چندان هم خالی از ‌خطر نیستند. همچنین اگر ژل‌های غیراستاندارد را به لب‌هایتان تزریق کنند و یا این کار به وسیله افراد غیر متخصص انجام گردد باید منتظر ناقرینگی و بدشکل شدن لب‌هایتان باشید. همه این ها را در کنار عوارض غیربهداشتی و غیراستاندارد بودن ژل در نظر بگیرید!

تزریق ژل لب

روش انجام تزریق ژل لب

قبل از شروع درمان، ناحیه مورد نظر تمیز شده و از مواد بی‌حسی موضعی استفاده می‌شود. در ادامه پزشک متخصص مقدار مناسب از ژل را به زیر پوست بیمار تزریق می‌نماید تا به میزان و فرم مورد نظر برسد. مقداری کبودی، ورم و درد پس از درمان طبیعی است که ظرف ۶ تا ۱۰ روز برطرف می‌شود. بعد از تزریق ژل نیاز به استراحت در منزل نیست و می توانید به سر کار بروید.

این عمل برای چه کسانی مناسب است؟

برخی افراد بطور طبیعی دارای لب‌های نازک ، ضعیف و مسطح هستند و این امر بر زیبایی صورت آن‌ها تاثیر منفی گذاشته است. علاوه بر این، با افزایش سن از حجم لب‌ها کاسته شده و خط مرطوب لب پایین می‌آید. اگر شما هرکدام از موارد مذکور را دارا هستید کاندید مناسبی برای این جراحی به حساب می‌آیید. لازم به ذکر است که در بیمارانی که دیابت، لوپوس یا بیماری‌های بافت هم‌بند دارند یا در بیمارانی که فشارخون شدید و غیر کنترل‌شده یا عفونت‌های مروبط به تبخال یا تبخال فعال دارند، برجسته‌سازی لب‌ها انجام نمی‌شود. همین طور در افراد سیگاری به دلیل آنکه روند ترمیم زخم کندتر است، انتظار بروز عوارض بیشتر است.

مراقبت‌های بعد از تزریق ژل

پس از تزریق ژل بهتر است موارد زیر رعایت گرد:

  • تا ۲۴ ساعت پس از تزریق از استحمام خودداری شود.
  • تا ۳ روز پس از تزریق در معرض هوای گرم یا سرد (مثل اسکی یا سونا) قرار نگیرید.
  • تا ۳ روز از خوردن مواد خوراکی سفت خودداری و از خنده دایم نیز پرهیز شود.
  • احتمال کبودی موضعی بسیار خفیف در محل تزریق در ۴ روز اول وجود دارد.
  • از خوابیدن روی محل تزریق در ۲ روز اول خودداری شود.
  • ماساژ ناحیه ترزیق به شکل‌گیری هرچه بهتر محل تزریق کمک می‌کند.

مزایا و معایب تزریق ژل

یک مزیت مهم تزریق ژل لب این است که اگر به هر دلیلی فرد از تزریق ژل پشیمان گردد، بالاخره اثر این مواد از بین خواهد رفت اما در مورد ژل‌های دایمی پشیمانی سودی ندارد.

اگرچه تزریق ژل در لب معمولا عوارض اندکی به دنبال دارد اما واکنش هر بیمار به نوع ژل انتخابی و قدرت التیام‌بخشی بدن بستگی دارد. اثرهای جانبی ناشی از تزریق ژل عبارتند از قرمزی، کبودی، ورم، درد و التهاب خفیف و عفونت.

نکات مهمی که در تزریق ژل لب باید بدانید

دو اصل مهم را در تزریق ژل‌ها باید بدانیم:

  1. برای تزریق این نوع ژل‌ها فقط متخصصان پوست و مو و جراحان پلاستیک صلاحیت دارند و تزریق این ژل‌ها توسط پزشکان عمومی، دندانپزشکان و حتی متخصصان بی‌هوشی‌ به صلاح بیماران نیست؛ زیرا که در بسیاری از موارد اگر عارضه کم‌خطر و کوچکی هم در اثر تزریق ژل رخ دهد، متخصصان پوست و مو بهتر می‌توانند آن را برطرف نمایند.
  2. بیمار باید از نوع ماده تزریق شده آگاهی داشته باشد. پزشک متخصص باید برای بیمار توضیح دهد که از چند نوع ژل استفاده خواهد کرد، زمان ماندگاری آن چقدر است و چه عوارض احتمالی خواهد داشت.

در آخر تاکید می‌کنیم از تزریق ژل‌های متفرقه و بدون نام و نشان جدا بپرهیزید. نام ژل مصرف شده را نیز یادداشت کنید تا اگر به هر دلیلی به پزشک متخصص دیگری مراجعه نمودید، بدانید که چه ژلی برای شما تزریق شده است.

image_pdfimage_print