همه می می دانیم که کارها و بازی های فکری، استشمام بوی گل، محاسبات ذهنی و … برای تقویت IQ موثرند. اما برخی کارها هم هستند که سبب کاهش سطح IQ می شوند. بهتر است این موارد را بشناسیم و از آنها اجتناب کنیم.

مواردی که سبب کاهش سطح IQ می شوند:

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب علاوه بر تاثیرات منفی روی قلب و اعصاب، سبب تاثیر منفی روی هوش افراد می شود.

براساس تحقیقات دانشمندان دانشگاه ویگزنر در ایالت اوهایوی آمریکا استرس منجر به مرگ سلول های مغزی می شود. در واقع آسیب های ناشی از استرس بر روی مغز دائمی بوده و به طور حتم بر روی هوش تاثیر منفی خواهد گذاشت.

چاقی

براساس تحقیقات چاقی نیز می‌تواند باعث کاهش عملکرد شناختی افراد، کاهش سطح IQ ، ابتلا به زوال عقل و ناتوانی در حل مسائل پیچیده و محاسباتی به ویژه در علم ریاضیات شود. دانشمندان معتقدند کودکان و نوجوانانی که چاق هستند نسبت به نوجوانان لاغر در زمینه تحصیلی ضعیف تر عمل می کنند.

مواد غذایی شیرین

براساس تحقیقات افراد دیابتی بیشتر از سایرین در معرض خطر دمانس مغزی و ابتلا به بیماری آلزایمر قرار دارند.

کارشناسان علت را در بروز التهاب در بدن در اثر مصرف بیش از حد مواد شیرین می‌دانند که می‌تواند به سلول‌های مغزی آسیب شدید برساند. لذا مصرف زیاد شیرینی منجر به کاهش سطح IQ خواهد شد.

 

انجام همزمان کارها

براساس تحقیقات انجام چند کار به طور همزمان می‌تواند سبب آسیب دیدن به مغز و کاهش سطح IQ شود. لذا توصیه می شود کارها را در یک صف قرار داده و بعد از اتمام یک کار به سراغ کار دیگر بروید.

سیگار کشیدن

اگر خود سیگار می‌کشید یا در معرض دود سیگار اطرافیان قرار دارید امکان آسیب دیدن مغزتان وجود دارد. مونواکسید کربن ناشی از دود سیگار بر روی سلول های مغزی تاثیر منفی می گذارد. دود سیگار و سم ناشی از آن می تواند سلول های مغزی را نابود کرده و سطح IQ افراد را پایین بیاورد.

 

محققان به منظور حفظ سلامت هوش افراد توصیه می کنند که افراد می بایست علاوه بر تغذیه مناسب و ورزش، ساعت خواب معین و دقیقی داشته باشند. رعایت این موارد و دوری از موارد گفته شده در بالا، سبب می شود در دوران سالمندی، آلزایمر و مشکلات هوشی به سراغتان نیاید.

image_pdfimage_print